Muharrem ayının onuncu günü Aşure günüdür. Muharrem ayı, Kur'an-ı Kerimde, kıymet verilen dört aydan biridir. Muharremin birinci günü oruç tutmak, o senenin tamamını oruç tutmak gibi faziletlidir. Bir hadis-i şerif meali şöyledir: “Ramazandan sonra en faziletli oruç, Muharrem ayında tutulan oruçtur.” [Müslim]
Bu ayın en kıymetli gecesi de Aşure gecesidir. Allah-ü Teâlâ, bir çok duaları Aşure günü kabul etmiştir. Hazret-i Âdem'in tövbesinin kabul olması, Hazret-i Nuh'un tufandan kurtulması, Hazret-i Yunus'un balığın karnından çıkması, Hazret-i İbrahim'in ateşte yanmaması, Hazret-i İdris'in canlı olarak göğe çıkarılması, Hazret-i Yakup'un, oğlu Hazret-i Yusuf'a kavuşması, Hazret-i Yusuf'un kuyudan çıkması, Hazret-i Eyyüb'ün hastalıktan kurtulması, Hazret-i Musa'nın Kızıldeniz'i geçmesi, Hazret-i İsa'nın doğumu ve ölümden kurtulup, diri olarak göğe çıkarılması Aşure günü olduğu rivayet edilmektedir.
Hadis-i şerifte buyuruldu ki:Aşure günü Nuh (a.s) ın  gemisi, dağına indirildi. O gün Nuh ve yanındakiler, Allahü Teâlâya şükür için oruçlu idiler. Hayvanlar da hiç bir şey yememişti. Allahü Teâlâ denizi, beni İsrail için, aşure günü yardı. Yine Aşure günü Allah-ü Teâlâ Adem (a.s)ın ve Yunus (a.s)ın kavminin tövbesini kabul etti. İbrahim (a.s) da o gün doğdu.) (Taberani)
Öteden beri Kureyş de, Resulullah da Aşure günü oruç tutardı. Medine’ye gelince de yine o gün oruç tuttu ve tutulmasını emretti. (Buhari, Müslim, Tirmizi, Ebu Davud)
Medine’de aşure günü oruç tutan Peygamber efendimiz, Yahudilerin de oruç tuttuklarını gördü. (Niye oruç tutuyorsunuz?) diye sordu. Onlar da, (Allah’ın İsrail oğullarını düşmanından kurtardığı bir gündür, Musa bu günde oruç tuttuğu için) dediler. Resulullah efendimiz de, Müslümanların bugün oruç tutmalarının sebebini anlatmak için, (Ben Musa aleyhisselama sizden daha layığım) buyurdu. (Buhari, Müslim, Ebu Davud)
Aşure günü yapılması iyi olan işler: Aşure günü oruç tutmak sünnettir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki: “Aşure günü oruç tutanın, bir yıllık günahları affolur.” (Müslim, Tirmizi, İ. Ahmed, Taberani)
“Aşure günü bir gün önce, bir gün sonra da tutarak Yahudilere muhalefet edin.” Yalnızca Aşure günü oruç tutmak mekruhtur. Bir gün öncesi veya bir gün sonrası ile tutmalı!
Aşurenin faziletinden faydalanın! Bu mübarek günde oruç tutan, melekler, peygamberler, şehidler ve salihlerin ibadetleri kadar sevaba kavuşur.
Peygamber efendimiz bir gün öğleye doğru buyurdu ki: “Herkese duyurun. Bugün bir şey yiyen, akşama kadar yemesin, oruçlu gibi dursun. Bir şey yemeyen de oruç tutsun. Çünkü bugün Aşure günüdür.” [Buhari, Müslim, Ebu Davud]
Sıla-i rahim yapmalı. Yani akrabayı ziyaret edip, hediye ile veya çeşitli yardım ile gönüllerini almalı. Hadis-i şerifte, “Sıla-i rahmi terk eden, Aşure günü akrabasını ziyaret ederse, Yahya ve İsa’nın sevabı kadar ecre kavuşur “ buyruldu.
Sadaka vermek sünnettir, ibadettir. Hadis-i şerifte, “Aşure günü, zerre kadar sadaka veren, Uhud Dağı kadar sevaba kavuşur”  buyruldu. Çok selam vermeli. Hadis-i şerifte, “Aşure günü, on Müslümana selam veren, bütün Müslümanlara selam vermiş gibi sevaba kavuşur” buyrulmuştur.
Çoluk çocuğunu sevindirmeli. Hadis-i şerifte, “Aşure günü, aile efradının nafakasını geniş tutanın, bütün yıl nafakası geniş olur”  buyrulmuştur. Gusletmeli. Hadis-i şerifte, “Aşure günü gusleden mümin, günahlardan temizlenir” buyrulmuştur.
İlim öğrenmeli! Hadis-i şerifte, “Aşure günü, ilim öğrenilen veya Allahü Teâlâyı zikredilen bir yerde, biraz oturan, Cennete girer”  buyrulmaktadır. Bu gece ilim olarak, ehl-i sünnete uygun bir kitap okumalıdır. Ayrıca Kur’an-ı kerim okunmalı, kazası olan kaza namazı kılmalıdır.
Hazret-i Hüseyin, 10 Muharremde şehid edildi. O yüce imamın şehid edilmesi, elbette bütün Müslümanlar için büyük musibet ve üzüntüdür. Hazret-i Ömer, Hazret-i Osman, Hazret-i Ali ve Hazret-i Hamza’nın şehid edilmeleri de, böyle büyük musibet ve üzüntüdür. Fakat, Peygamber efendimiz, Hazret-i Hamza’nın şehid edildiği günün yıldönümlerinde matem  tutmadı. Matem tutmayı da emretmedi. Hadis-i şeriflerde buyurdu ki:
“Matem tutan, ölmeden tövbe etmezse, kıyamette şiddetli azap görür.” İki şey vardır ki, insanı küfre götürür. Birincisi, birinin soyuna sövmek, ikincisi, ölü için matem tutmaktır.
Gerek Yahudilere benzememek, gerekse orucu tam Âşura Gününe denk getirmemek için, Muharrem'in dokuzuncu, onuncu ve on birinci günlerinde oruç tutulması tavsiye edilmiştir.
Muharrem ayınızı ve Aşure Gününüzü tebrik eder iki cihan saadeti dilerim.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol

banner88